Blog > Komentarze do wpisu

Dołączymy do najlepszych?

Rozwój nauki jest w nierozerwalny spoób związany z tzw. społecznym kontekstem jej powstawania. Podczas gdy na Zachodzie rezultaty współpracy uczelni i nowoczesnego przemysłu można obserwować od wielu lat, u nas jest to dość odległa wizja. Dlatego najlepsze szanse na rozwój cognitive science w Polsce dają prężnie rozwijające się branże (IT+Internet , marketing). Warto jednak zwrócić uwagę także na inne mniej typowe możliwości wykorzystania wiedzy o mózgu i poznaniu, np. w wojskowości. Poniższą prezentację opieram na podstawie artykułu "Uncle Sam wants your brain" z Wired Science.

Obszary zastosowań badań kognitywistycznych i neuronaukowych w przemyśle militarnym podaje raport "Emerging Cognitive Neuroscience and Related Technology":

 • mind reading - szczególnie interesujące jest znajdowanie metod (opartych m.in. na komputerowej analizie ruchów mięsni twarzy lub neuroobrazowaniu), pozwalających na wykrywanie kłamstwa. Obecne sposoby dają możliwość wykrycia pewnych korelatów kłamstwa np. zdenerwowania. Rozwój badań z zakresu social neuroscience wydaje się pod tym względem obiecujący.
 • cognitive enhancement - dotyczy głównie osiągnięć z dziedziny psychofarmakologii. Badanie neurochemii mózgu pozwoli stworzyć bezpieczne środki chemiczne pozwalające zachować wzmożoną koncentrację przez długi czas i nie odczuwać zmęczenia na polu walki. Jak jednak zaznaczono w raporcie ważne jest jednoczesne znalezienie antidotów dla tego typu stymulantów.
 • mind control - zrozumienie pracy mózgu pozwoli na znalezienie odpowiedzi na pytania: Jak obniżyć motywację przeciwnika na polu walki ? Jak sprawić, by zwiększyć zaufanie względem własnych działań ? Czy możliwe jest "wyłączenie" strachu przed bólem?
 • interfejsy mózg-komputer - czy uda się wyposażyć żołnierza w sterowane układem nerwowym protezy zastępujące bądź rozszerzające możliwości różnych cześci ciała ? Bliższe wydaje się uzupełnienie jego ekwpiunku o protezy wspomagające procesy poznawcze myślenia, zdobywania informacji za pośrednictwem internetu, podejmowania decyzji, rozpoznawania obiektów itp. Jest to futurystyczna wizja, aczkolwiek, jej podstawy wyrastają w znanej kognitywistom koncepcji rozszerzonego umysłu Andy'ego Clarcka i Davida Chalmersa.  

 Wynalazki, które pierwotnie powstawały dla armii bardzo czesto adaptowane były w innych dziedzinach życia. Czy z osiągnięciami nauk poznawczych będzi podobnie ? Nim zaczniemy żywić uzasadnioną nadzieję, warto jeszcze przemysleć aspekty etyczne.

 Za pomoc w dotarciu do materiałów serdecznie dziękuję Bartkowi Mozyrko

poniedziałek, 06 października 2008, kognitywista

Polecane wpisy

 • Koniec

  "Bo każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy..." Wszystkich Czytelników zapraszam pod nowy adres www.mechanikaumyslu.pl , gdzie nadal będę pisał o aplikacja

 • PowerPoint - punktorom dziękujemy

  Firmowe zebrania, konferencje, wykłady - prezentacje PowerPoint na dobre skojarzone zostały z przekazem informacji. Niezależnie od tego czy jesteś poważnym proj

 • Zapamiętywanie (prawie) doskonałe

  Rozpoczynający się rok akademicki, a w moim przypadku także kurs językowy skłaniają do zastanowienia się nad efektywnym uczeniem się . Są dziedziny, w których z

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

O blogu i autorze

Kontakt z autorem:
marekgoliasz [at] wp [kropka] pl

Kognitywista poleca

T.Karwatka

Usability w e-biznesie. Co kieruje Twoim klientem?

Opis Kupuję

M.Kasperski

Sztuczna Inteligencja

Opis Kupuję

M.Lindstrom

Brand Sense - marka pięciu zmysłów

Opis Kupuję

M.Jagodzińska

Psychologia pamięci. Badania, teorie, zastosowania

Opis Kupuję

M.MacDonald

Mózg. Nieoficjalny podręcznik

Opis Kupuję

M.Kasperski, A.Boguska-Torbicz

Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce

Opis Kupuję

S.Krug

Nie każ mi myśleć

Opis Kupuję

James Kalbach

Projektowanie nawigacji strony WWW. Optymalizacja funkcjonalności witryny

Opis Kupuję

  Sponsorzy bloga
  Reklama na blogach
  Blogvertising.pl

Moja strona domowa